Štětí na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Štětí
Domů - Portál ŠtětíKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Štětí, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Sedlo

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Sedlo

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Sedlo
Národní přírodní rezervace Sedlo
Národní přírodní rezervace Sedlo
Národní přírodní rezervace Sedlo
Národní přírodní rezervace Sedlo
Národní přírodní rezervace Sedlo

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Sedlo

Schránka:
Přidej do schránky.

Národní přírodní rezervace byla zřízena v roce 1968, výměra činí 51,97 ha. Motivem ochrany je mohutný tefritový hřeben s příkrými svahy a mocnými sutěmi, stabilizovanými většinou přirozenými listnatými porosty, které jsou místy až pralesovitého charakteru. Skály, vysunuté k jihu porůstá vzácná teplomilná květena. Nejvyšší hora geomorfologického podcelku Verneřické středohoří (727 m), dominující Úštěcké kotlině.

Sedlo je vulkanický peň, budovaný sodalitickým tefritem tmavošedé barvy. Při S okraji NPR nasedá trachytoidní hornina, místně autometamorfně rozložená na pestře zbarvené sekundární produkty. Nápadné protažení vulkanického tělesa podél mohutné zlomové pukliny S-J směru zvětráváním ještě více vyniklo. Byl vytvořen ostrý, táhlý hřeben s bizarními skalkami, rozšířený v okolí vlastního vrcholu hory a na křížení zlomů. Neovulkanity Sedla prorazily svrchnokřídové usazeniny merboltického a březenského souvrství (vápnité jílovce, kaolinické pískovce), náchylné k sesouvání. Rozhraní obou souvrství tvoří nejspíše okraj odlučné plochy mnohých recentních proudových sesuvů v bezprostředním okolí.

Teplomilná společenstva skal s kontinentálními, až kontinentálně submediteránními prvky přecházejí v plášťová křovitá společenstva až v lesní porosty, které porůstají naprostou většinu území NPR. Vyskytuje se několik zvlášť chráněných druhů: tařice skalní (Aurinia saxatilis), hvězdnice alpská (Aster alpinus) - slabá populace na pokraji zániku, kosatec bezlistý (Iris aphylla), měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), lilie zlatohlávek (Lilium martagon), starší prameny uvádějí ještě okrotici dlouholistou (Cephalanthera longifolia) a o. červenou (Cephalanthera rubra).

Fauna NPR Sedlo má vyloženě lesní ráz se zastoupením několika horských druhů. Průzkumem byl zjištěn výskyt 69 druhů obratlovců. Z chráněných obratlovců se zde vyskytuje např. ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) a kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), z bezobratlých to jsou dosud hojní motýli batolec červený (Apatura ilia) a bělopásek topolový (Limenitis populi) a z brouků střevlík Leistus montanus kultianus, vázaný na volnou svahovou suť.

Lesní porosty jsou tvořeny teplomilnou doubravou (horní polovina Z svahu), dubohabrovou bučinou (dolní polovina Z svahu), bikovou bučinou (SZ svah), lipovou javořinou a bukojilmovou javořinou (S-SV svahy), případně mozaikami společenstev na J svahu (javorová bučina). Okrajem zasahuje do NPR kulturní smrčina na Z svahu.

Hospodaření v lese se omezuje na přírodě blízké způsoby, případně náhradu smrčin listnatými porosty. Hřeben Sedla je turisticky dostupný po značených trasách a má sezónně poměrně vysokou návštěvnost. Problémem jsou nepovolená táboření, včetně rozdělávání ohňů ve vrcholových partiích.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE SEDLO
412 01  LITOMĚŘICE 1

telefon:+420 416 574 611

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°34'4,80"; E14°5'13,92"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Sedlo
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1046

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Štětí
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena