Štětí na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Štětí
Domů - Portál ŠtětíKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Štětí, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Lovoš

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Lovoš

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Lovoš
Národní přírodní rezervace Lovoš
Národní přírodní rezervace Lovoš
Národní přírodní rezervace Lovoš
Národní přírodní rezervace Lovoš
Národní přírodní rezervace Lovoš

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Lovoš

Schránka:
Přidej do schránky.

Nápadný kuželovitý vrch (570 m) s nasedajícím hřebenem 2,5 km SZ od Lovosic. NPR byla vyhlášena v roce 1948 na výměře 49,99 ha k ochraně teplomilných společenstev charakteru stepi, lesostepi a listnatého lesa, jejichž rozmístění určuje expozice svahů, stupeň zazemnění svahových sutí, jakož i reakce půd, vytvořených na odlišných typech neovulkanitů.

Souměrný kužel Velkého Lovoše o sklonu svahů 20 - 25° je budován čedičovou horninou olivinickým nefelinitem s vysokým obsahem vápenatých sloučenin. Hornina místy vystupuje na povrch skalkami s naznačenou sloupcovitou odlučností. Pod nimi jsou rozlehlá suťová pole, tvořená hranolovitými, gravitačně vytříděnými bloky a úlomky. Malý Lovoš (též Kibička) je v JZ-SV směru protažený hřeben asi o 90 m nižší než Velký Lovoš, na jehož kužel nasedá v mělkém sedle. Jím probíhá ostrá hranice mezi čedičem Lovoše a podstatně kyselejším sodalitickým trachytem Kibičky. Na jejím hřebeni vystupuje několik skupin kvádrovitých skalních bloků, pod nimi jsou vytvořeny sutě z velkých deskovitých úlomků.

Rozdílný geologický podklad podmiňuje rozmanitost složení vegetačního krytu, přičemž vegetace čedičového Lovoše je podstatně pestřejší. Význam mají hlavně společenstva skal a sutí, travnaté porosty stepního charakteru (J a JZ svah Lovoše bez paralely na Kibičce) a křovinaté plochy lesostepních formací, obklopující stepní lysinu a přecházející v listnatý les. Ten zaujímá asi 80 % výměry NPR. Zvlášť chráněné druhy rostlin v NPR reprezentují např. bělozářka liliovitá, třemdava bílá, divizna brunátná, koniklec luční český, modřenec tenkokvětý, kosatec bezlistý, kavyl Ivanův aj.

Pozoruhodný zoologický význam mají jak teplomilné formace skalních stepí a lesostepí, tak i listnatý les S svahů. Z chráněných druhů obratlovců se zde vyskytuje např. zmije obecná, strnad zahradní či plch velký. Velmi významná a bohatá je fauna bezobratlých, vázaná především na prostředí skalních stepí, lesních okrajů a sutí, např. pavouk sklípkánek Atypus affinis, z motýlů okáč ovsový, otakárek ovocný, otakárek fenyklový a nesytka česká, z brouků roháč obecný a nápadně zbarvený krajník pižmový.

J až JZ svah Lovoše je, mimo stepní lysinu a její křovinatý lem, porostlý listnatým lesem s dubem, habrem a s množstvím křovin. Na Z svahu přistupuje lípa, javor mléč a klen. S svah Lovoše a téměř celou Kibičku kryje les, kde při převaze dubu a dříve jmenovaných dřevin přibývá břeku, břízy a místně i buku. Na světlých místech šipákové doubravy na Kibičce rostou úctyhodné stromovité exempláře dřínu obecného a endemického jeřábu českého. Silně problémový prvek byl vnesen někdejší výsadbou akátu v dolní části JV a V svahu Lovoše.

Lovoš je prvořadou krajinnou dominantou Lovosicka a vyhledávaným turistickým cílem. Z ploché střechy chaty je dokonalý kruhový rozhled. NPR je součástí soustavy Natura 2000. Předmětem ochrany ve stejnojmenné EVL jsou společenstva skal a sutí, travnatých stepí a lesostepí s teplomilnými druhy rostlin a živočichů.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE LOVOŠ
412 01  LITOMĚŘICE 1

telefon:+420 416 574 611

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°29'58,20"; E13°59'33,00"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Lovoš
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1002

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Štětí
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena