Štětí na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Štětí
Domů - Portál ŠtětíKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Štětí, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Bořeň

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Bořeň

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Bořeň
Národní přírodní rezervace Bořeň
Národní přírodní rezervace Bořeň
Národní přírodní rezervace Bořeň
Národní přírodní rezervace Bořeň
Národní přírodní rezervace Bořeň

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Bořeň

Schránka:
Přidej do schránky.

Vrch s výrazným skalnatým vrcholem, krajinná dominanta (539 m), asi 1,5 km jižně od Bíliny.Rezervace zde byla vyhlášena na výměře 23,24 ha roce 1977. Bořeň je mohutný vypreparovaný lakolit nefelinického fonolitu s příkrými erozně–denudačními svahy. Předmětem ochrany jsou ohrožená rostlinná společenstva s řadou zvláště chráněných druhů rostlin, na nepřístupných skalách hnízdí vzácní dravci. Význačný turistický a vyhlídkový bod.

V podloží je dvojslídná a biotitická kataklastická ortorula proterozoického stáří, která byla ve druhohorách zakryta křídovými turonskými slínovci. Ve třetihorách byla při sopečné činnosti podložní rula nadzvednuta, rozlámána a do souvrství křídových slínovců pronikl v miocénu mohutný lakolit nefelinického fonolitu. Ve čtvrtohorách byl pevný fonolit erozními procesy vypreparován z okolních měkčích slínovců a vytvořil unikátní, ze všech stran nápadnou neovulkanickou kupu. Erozi urychlily toky (řeka Bílina a její předchůdkyně Praohře), které prořízly západně od Bořeně hluboké údolí v podložní rule. Fonolit má monumentální sloupcovitou odlučnost s až 100 m vysokými skalními stěnami. Mrazovým zvětráváním vznikly skalní jehly, věže, sloupy, puklinová jeskyně atp. Svahy pokrývají kamenohlinité sutě, na několika místech i souvislá suťová pole.

Strmé SZ až SV expozice Bořeně s vysokými skalami a kamennými sutěmi porůstá vegetace s převahou kyselomilných druhů, jako je třtina rákosovitá (Calamagrostis arundinacea), a s význačným výskytem reliktních druhů: hvězdnice alpská (Aster alpinus) patří k druhům kriticky ohroženým, silně ohrožené jsou kosatec bezlistý (Iris aphylla), hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus) a lomikámen trsnatý (Saxifraga rosacea), ohrožená je tařice skalní (Aurinia saxatilis). Naproti tomu ve vegetaci slunných J a JZ svahů převládají xerotermní travinná společenstva s výskytem silně ohroženého koniklece lučního (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica) a ohrožené divizny brunátné (Verbascum phoeniceum). Zbytky luk a pastvin při hranici rezervace postupně zarůstají křovinami a lesem. Zde je hojná lilie zlatohlávek (Lilium martagon), prvosenka jarní (Primula veris) a bradáček vejčitý (Listera ovata). Svahy při vrcholu místy prorůstá teplomilná doubrava přecházející v suťový les.

Na lokalitě bylo zjištěno 92 druhů ptáků, z nichž je 22 druhů uvedeno v seznamu zvláště chráněných živočichů. Lokalita je historickým hnízdištěm výra velkého (Bubo bubo). Z dalších významných druhů obratlovců se zde vyskytuje ropucha zelená (Bufo viridis) a užovka hladká (Coronella austriaca). Na lokalitě byl zaznamenán výskyt 18 druhů měkkýšů, zastoupených jak lesními, tak xerofilními druhy. Pozoruhodná je přítomnost pěti druhů vrkočů (rod Vertigo) – Vertigo pusilla, V. antivertigo, V. pygmaea, V. alpestris a V. angustior. Ze zástupců hmyzu je k vidění například otakárek ovocný (Iphiclides podalirius).


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE BOŘEŇ
MICHALSKÁ 14
LITOMĚŘICE-MĚSTO
412 01  LITOMĚŘICE 1

telefon:+420 416 574 611

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°32'6,00"; E14°7'40,80"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Bořeň
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 923

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Štětí
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena